درباره ما تماس با ما پارسی العربیه English
دوشنبه | 1403/03/07
گزارش تفصیلی نشست آه شاهانه
تاریخ درج مطلب 1393/12/10
منبع : روابط عمومی خانه بیداری اصفهان

نشست نقد و بررسی مستند «انقلاب 57» با عنوان « آه شاهانه» با حضور نادر طالب زاده در خانه بیداری اصفهان برگزار شد. گزارش تفصیلی نشست آه شاهانه

نشست نقد و بررسی مستند «انقلاب 57» با عنوان « آه شاهانه» پیش از ظهر پنجشنبه هفته گذشته با حضور نادر طالب زاده در خانه بیداری اصفهان برگزار شد. در ابتدای این جلسه رییس خانه بیداری اصفهان نیز دقایقی به بررسی این مستند پرداخت. موسی نجفی با بیان اینکه ساخت چنین مستندهایی در این برهه زمانی تا حد زیادی به خاطر کژروی های داخلی است، تصریح کرد: اخیراً در کشور اتفاقاتی افتاده است که باعث شده مردم نسبت به حرکت خود در سال 57 مشکوک شوند و در نتیجه بهانه ای شده برای دشمن تا از این فرصت استفاده کند و اقدام به ساخت چنین مستندهایی بکند.همچنین عباس معظم، پژوهشگر خانه بیداری اسلامی در ارائه کوتاه خود، به طرح یکی از مسائل دو قرن اخیر ما، یعنی پرسش از غرب اشاره کرد. وی با اشاره به مواجهه پهلوی با غرب که درواقع از خودبیگانگی تاریخی پهلوی هاست، این دوران را تهی از خودآگاهی تاریخی دانست و افزود: حتی وابستگی نیز در فضای ازخودبیگانگی تاریخی رخ نمیدهد چه برسد به استقلال. در ادامه این نشست بعد از پخش بخش هایی از مستند انقلاب 57، نادر طالب زاده به نقد و بررسی جنبه های رسانه ای این مستند پرداخت. وی اظهار داشت: بسیار خوشحالم که امروز غرب در اثر یک سرشکستگی به خاطر بی اثر بودن دشمنی هایی از قبیل تحریم، به ساخت چنین مستندهایی روی آورده است تا با دشمنی خود مسائل را افشا کند. این ماجرا برای ما همانند تحریم های دروغین غرب است که باعث شده که یک تجدید در مدیریت اقتصادی تحت عنوان اقتصاد مقاومتی به وجود آید و مسائلی از این قبیل باعث شده تا ایران امروز بیشتر دیده شود.

 باید بدون طفره رفتن به بررسی چنین مستندهایی بپردازیم

منتقد سینما و تلویزیون بابیان اینکه باید بدون طفره رفتن به بررسی چنین کارهایی بپردازیم، بیان کرد: اینکه شبکه من و تو در چنین مقطعی دست به ساخت چنین مستندی میزند بسیار تامل برانگیز است و بنابراین نیاز است با کار فکری مناسب به چنین حرکت هایی پاسخ داده شود. طالب زاده با اشاره به سیستم گسترده سانسور در غرب اظهار داشت: از سال های بعد از یازده سپتامبر و شروع جنگ علیه تروریست یک بیداری در غرب اتفاق افتاده است و ما باید از همین فرصت استفاده کنیم و به موازات آنکه آنها سانسور می کنند باید تریبون در اختیار کسانی قرار دهیم که در غرب اجازه صحبت کردن ندارند.

  از مقابله به مثل هیچ ابایی نداریم

وی با اشاره به برخی سکانس های این مستند بیان کرد: اگر امروز شبکه من وتو اینچنین کارهایی انجام می دهد ما از مقابله به مثل هیچ ابایی نداریم بلکه از خود افراد دعوت می کنیم تا در رسانه ما حضور پیدا کنند و به بیان نظرات خود بپردازند.ساخت چنین مستندهایی فرصت خوبی برای تبادل نظر درباره انقلاب اسلامی فراهم کرده است. منتقد سینما و رسانه بابیان اینکه سکانس به سکانس این مستند قابل تحلیل است، تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که دشمن از چه چیزی ترسیده است و در مقابل نباید بترسیم، بلکه باید بدانیم این فضا فرصت خوبی برای ما فراهم می کند تا به بررسی تاریخ معاصر بپردازیم. وی خاطرنشان کرد: باید از این فرصت جنگ رسانه ای استفاده کنیم و از متفکران غربی که امروز سانسور شده اند دعوت کنیم؛ چراکه بسیاری از آنها کسانی هستند که روزی به عنوان شریعتی و مطهری های غرب شناخته خواهند شد ولی امروز در سانسور هستند و خود این افراد میتوانند یک لابی بسیار قوی برای انتقال پیام انقلاب باشند.

 هرقدر جنایات پهلوی را تطهیر کنند باز هم برای نسل جوان قابل توجیه نخواهد بود

طالب زاده با بیان اینکه یکی از ترفندهای این مستند استفاده از تصاویر بکر است، عنوان کرد: هر قدر هم که تلاش کنند تا جنایات پهلوی را تطهیر کنند بازهم برای نسل جوان قابل توجیه نخواهد بود؛ چراکه در بسیاری از تصاویر این مستند هم مشهود است که شاه خودش میداند نقشی در سیاست ندارد و یک عنصر دست نشانده است.

  با سانسور در صدا و سیما مخالفم

وی درباره نحوه سانسور در صداوسیما گفت: هم اکنون انقلاب اسلامی آنقدر چالش هایی دارد که در بسیاری موارد خیلی از رویدادها از قلم می افتد و به پوشش خبری نمی رسد، ولی معتقد هستم که هر چیزی که برای مردم مناسب است باید گفته شود و نباید سانسور شود. خود من در برنامه راز سعی کردم تا حدی مسائلی که تحت سانسور قرار گرفته است را رسانه ای کنم که نمونه بارز آن طرح مساله ربا، مالیات و زمین در این برنامه بود.این منتقد سینما و رسانه در ادامه افزود: باید در بیان خود روایت های طرف مقابل را به کارگیریم. کاری که امثال شبکه من و تو می کند این است که خودشان را به موش مردگی زده اند و با انتخاب و گزینش ریتم و صحنه ها لحن خود را به طور زیرکانه ای بر مستند غالب می کنند. طالب زاده درباره تشریح هدف ساخت این مستند اظهار داشت: هدف این مستند ایجاد شک و شبهه در بین جوانان و از طرفی مظلوم نمایی برای رژیم پهلوی است و از طرفی درصدد این است که شخصیت امام (ره) زیر سوال ببرد و در این رابطه شما کافی است کتاب هایی که امثال هایزر و کارتر درباره انقلاب اسلامی نوشته اند را بررسی کنید.لوح فشرده « به روایت دربار» از تولیدات صداوسیما که برای اولین بار در دهه فجر 93 به نمایش درآمد، در حاشیه همایش به فروش رسید. توزیع نشریه «آه شاهانه» و برپایی نمایشگاه کتب خانه مشروطه و تاریخ پهلوی از دیگر بخش های همایش بود. همچنین کارگروه تاریخ پهلوی خانه بیداری نیز معرفی شد.

برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :
خانه بیداری اسلامی
ویژه ها
اینفوگرافی
نشریات خانه بیداری اسلامی
خانه بیداری اسلامی
کتابخانه
خانه بیداری اسلامی
خانه بیداری اسلامی
سایت های وابسته