درباره ما تماس با ما پارسی العربیه English
دوشنبه | 1403/05/01
شهرگنبدهای فیروزه ای وکاشی های شکسته
تاریخ درج مطلب 1397/06/04
منبع : خانه بیداری اسلامی

شهرگنبدهای فیروزه ای وکاشی های شکسته

جلسه نقدوبررسی کتاب"شهرگنبدهای فیروزه ای وکاشی های شکسته" درمورخ 4شهریور1397درخانه بیداری وباحضوردکترعلی ربانی، دکتررضااسماعیلی ودکترمهدی ژیانپوربرکزارشد.

کتاب "شهرگنبدهای فیروزه ای وکاشی های شکسته"مجموعه 30مقاله به قلم محمودفروزبخش است که به موضوع اصفهان وشناخت آن می پردازد.این کتاب شامل سه بخش به نام های «حال پدران»،«حال گذارن»و«حال نگران» است که به ترتیب به گذشته، حال و آینده اصفهان می‌پردازد.
در بخش گذشته به تاریخ شهر اصفهان از زمان پیش از زمان اسلام تا زمان صفویه و بعد از آن اشاره شده است و در مورد خصلت های اصفهانی، لهجه اصفهانی و وضعیت علم و دانش و سیاست در گذر زمان اشاراتی شده است. در بخش حال، وضعیت فعلی اصفهان در زمینه هنر، رسانه، سیاست، معماری و تربیت مورد بحث قرار گرفته است. در بخش آینده نیز مقالاتی آورده شده که عمدتا در نسبت اصفهان و توسعه بحث کرده است.
فروزبخش در مورد نام گذاری این کتاب می‌گوید: گنبدهای فیروزه ای عنوانی است که اصفهان با آن شناخته می شود و این مهم به علت وجود بناهای تاریخی و میراث غنی فرهنگی موجود در اصفهان است. اما هنگامی که صحبت از کاشی‌های شکسته می شود، منظورمان اشاره ای به وضعیت آشفته و نابسامان اصفهان امروزی است.

نویسنده کتاب معتقد است: وجود آثار تاریخی فراوان و جاذبه های گردشگری در شهر من باعث شده است که شناخت حقیقی از اصفهان صورت نگیرد. شناخت واقعی از اصفهان زمانی صورت می گیرد که تحولات صنعتی به خصوص در نیم قرن اخیر در آن لحاظ شود. اگر چنین ملاحظه ای صورت نگیرد، صحبت از اصفهان تنها به یک نوستالژی ختم می شود و ما از شناخت وضعیت امروز غافل می شویم.

برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :
خانه بیداری اسلامی
ویژه ها
اینفوگرافی
نشریات خانه بیداری اسلامی
خانه بیداری اسلامی
کتابخانه
خانه بیداری اسلامی
خانه بیداری اسلامی
سایت های وابسته